Skip Navigation Links
Haber Detay
Cahit Beğenç mezarı başında anıldı. 20 Aralık 2017 Çarşamba

Fethiye'nin yetiştirdiği en önemli sosyologlardan biri olan, Türk Dil Kurumu ödüllü, basın şeref kartı sahibi Gazeteci Yazar Cahit Beğenç 23. ölüm yıldönümünde İncirköy'deki mezarı başında anıldı.

 

İncirköy Mezarlığı'nda düzenlenen anma programına Cahit Beğenç'in eşi Melahat Beğenç, Fethiyeli yazarlar, Fethiye Belediyesi yetkilileri ve akrabaları katıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü hakan Yurtseven tarafından Cahit Beğenç’in mezarına çiçek koyuldu. Mezarı başında edilen duaların ardından Fethiye Belediyesi tarafından yapılarak hizmete açılan Cahit Beğenç Sosyal Tesisi ve Kütüphanesi’ne geçildi. İncirköy Ortaokulu öğrencilerinin katılımıyla kütüphanede Cahit Beğenç’in kitaplarından örnekler, denemeler ve biyografisi okundu.

 

“Cahit Beğenç’in kitaplarını okuyun”

Yazar Ünal Şöhret Dirlik ise,  “Halen Cahit Beğenç birçok üniversite tarafından araştırılıyor. Sadece İncirköy’e değil, ülkemize mal olmuş bir isim. Dede Korkut hikayesi derleniyorsa, bu İncirköy için önemli bir olaydır. Yıllar önce derlenen hikayeleri, şimdi hep birlikte okuyacağız. O kitapları ihmal etmeyin. Belediyemiz kitapları basıyor. Lütfen diğer kitaplar gibi, Cahit Beğenç kitaplarını da okuyun” ifadelerini kullandı. Yazar Recai Şahin ise Cahit Beğenç’in ailesi hakkında bilgiler aktarırken, aynı zamanda okulda yöneticiliği zamanında Beğenç’le yaşadığı anıları katılımcılar ve öğrencilerle paylaştı.

 

“Diğerlerinden ayıran özelliği samimiyetidir”

Cahit Beğenç’i araştırmak için Fethiye’ye gelen Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Nazlıcan Kayan ise, “Cahit Beğenç kendi dil ve kültürünü eserlerine dökerek bizlere büyük bir miras bıraktı.  Beğenç’in 24 eseri var. Yaşadığı bölgelerin dillerini eserlerinde ustalıkla kullanmıştır. 1943 yılında TDK tarafından ödül almıştır. Halk dili ve Türkiye Türkçesi’ni eserlerinde çok iyi kullanmıştır. Onu diğerinden ayıran dilindeki samimiyettir. Okuyucusuna o samimiyeti vermiştir. Türk edebiyatının büyük bir boşluğunu doldurmuştur ancak vefatından sonra o boşluk doldurulamamıştır” diye konuştu.

 

Belediye’yi kütüphane teşekkürü

İncirköy Ortaokulu öğretmeni Şeyda Kılınç ise, Cahit Beğeç tesisi ve kütüphanesinin köye kazandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Öğrencilerin buradan yararlandığının altını çizen Kılınç, Fethiye Belediyesi’ne teşekkür ederken, Beğenç’i şükran ve minnetle andı. Facebook'ta paylaş
 
 
Behçet SAATCI
Fethiye Belediye Başkanı
 
 
<< Özgeçmiş
<< Başkan'a mesaj
<< Başkan'ın mesajı
 
 
DUYURULAR
 
Nöbetçi Eczaneler
24.01.2019
 
 
 

  Faaliyet Raporları Performans Programı Bilgi Hizmetleri Kent Linkleri  
  2016 Faaliyet Raporu 2018 Performans Programı Meclis Kararları Fethiye Kaymakamlığı  
  2015 Faaliyet Raporu 2017 Performans Programı Kamu Hizmet Standartları Tabloları FETAV  
  2014 Faaliyet Raporu 2016 Performans Programı   FETOB  
  2013 Faaliyet Raporu 2015 Performans Programı   KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU  
  2012 Faaliyet Raporu 2015-2019 Stratejik Plan   CİMER  
  2011 Faaliyet Raporu 2015-2016 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
  2010 Faaliyet Raporu 2017-2018 Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı      
           

Fethiye Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü Tarafından Kodlanmıştır