Skip Navigation Links

Haber Detay


FETHİYE BELEDİYE BAŞKANI ALİM KARACA'DAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI


Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajda “26 Ağustos 1922’de başlayan ve dört gün sonunda zaferle taçlandırılan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin Türk tarihinin dönüm noktalarından birini teşkil eden, şanlı bir zafer olduğunu” vurguladı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yoldaki en önemli aşamalardan biri olan bu eşsiz zafer; tarihten silinmek istenen yüce Türk ulusunun kahramanlığının, birlik ve beraberliğin en önemli örneklerinden birisidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının göstermiş oldukları, üstünden 100 değil, 1000 yıl da geçse unutulmayacak bu eşsiz mücadele, ulusumuzun gurur kaynağıdır.

Türk’ün kurtuluş güneşinin bütün ışıltısıyla doğduğu, 26 Ağustos 1922 günü başlayıp 30 Ağustos günü biten eşsiz meydan muharebesi sadece bir savaş değildir.  30 Ağustos 1922 aynı zamanda; dirilişin, uyanışın, özverinin, yiğitliğin şaha kalktığı, esaretin bittiği, mazlumun güldüğü, zalimin ağlatıldığı, sadece Yunan ordusunun değil, emperyalist dünyanın bozguna uğratıldığı, bağımsızlığa, özgürlüğe, çağdaşlığa, uygarlığa giden yolun açıldığı gündür.

Bu büyük zafer; 26 Ağustos sabahı saat 05.30'da, Kocatepe'deki çadırından çıkıp kırık kaburgasıyla taarruz emrini veren, er meydanından bir an olsun ayrılmayan, savaşın her anını bizzat yöneten Mustafa Kemal’in işgalci emperyalist güçleri İzmir’den denize dökecek olmasının da habercisidir.

30 Ağustos zaferi; ulusal bir direnişin, mücadelenin, savaşın yükünü üstlenen, çilesini çeken mazlum bir halkın zaferidir. Bu yüzden, dünya tarihine damgasını vuran, emperyalizmden kurtuluşun canlı  bir örneği olan 30 Ağustos’un gerçekte ne manaya geldiğini anlamalı ve o nedenle büyük bir coşkuyla kutlamalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu şanlı tarihi bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi ise şükranla anıyorum. Tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı gururla kutlarken, al bayrağımıza gönül vermiş değerli tüm hemşehrilerime saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum."